J. Milvydo suprojektuotoje švietimo ministro Juozo Tonkūno viloje nuo 1939 metų veikė Japonijos atstovybė. Jos diplomatas Čijūnė Sugihara išdavė vizų nuo sovietų bėgantiems Lenkijos žydams. Ir ne tik. Dabar tai ir apie Lietuvos situaciją 1939-1940 metais pasakojantis muziejus, kuriuo rūpinasi 1999 metais įkurtas fondas ,,Diplomatai už gyvybę“. Pirmą kartą čia apsilankiau ir sakau, kaip gerai, jog Kaune yra ne tik IX fortas, bet ir ši vieta ant Žalio kalno…
Dr. Lino Venclausko paskaita, muziejininkų pasakojimai apie ekskursijas, daiktus, namo ir Žaliakalnio istoriją buvo švietimo programų koordinatorės Ingridos Vilkienės rūpesčiu balandžio 8 dieną 20 mokytojų organizuotas gyvas seminaras ,,Gerumo kristalas arba išgelbėti kito gyvybę“. Seminaras apie pabėgėlius ir gelbėtojus. Pavadinimas pagal mažą atviruką, atsiųstą daktarui Vytautui Žakavičiui iš Japonijos 1941 metų kovo 19 dieną. Pranešama, kad išsigelbėjęs Juozas pasiekė kelionės tikslą ir dar kartą dėkoja ,,patyręs gailestingumą“. Pats gelbėtojas buvo susektas ir sušaudytas 1944 metų vasarą. Tai tik vienas pasakojimas iš daugybės ta pačia tema.
(Pra)bangu kalbėtis gyvai, klausti ir liesti daiktus, eiti gatve ir stebėtis, kad dideli ąžuolai taip gražiai dera prie moderniosios architektūros pastatų. Vienas jų kaip tik prieš muziejų kitoje gatvės pusėje, o ir žiedus kraunančios keturios japoniškos vyšnios labiausiai dera šioje viltingoje vietoje.
Į Kauną pasirengusiems tiek mokiniams, tiek mokytojams vertėtų čia užsisakyti ekskursiją.
Seminaro dalyvė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Rita Ringienė