Sutikau, mačiau gražių žmonių

Paskelbta: 2023-05-29

1973 metų  Akmenės vidurinės mokyklos XXII  abiturientų laida susitiko gimnazijoje 2023-05-27 po 50 metų.

Tada mokėsi jie 16 dalykų: nuo lietuvių kalbos ir literatūros, žymimų atskiruose lapuose ir vertinamų dviem pažymiais, iki pradinio karinio parengimo pamokų. Mokėsi 11 metų algebros, geometrijos, astronomijos, fizikos, chemijos, istorijos, visuomenės mokslų, buvo vertinami pagal penkių balų sistemą, dar elgesys su įrašu atestate nuo patenkinamo iki pavyzdingo. 11 a klasės auklėtojas Vladas Avelis jau amžinybėje, o 11 b klasės auklėtojai Salomėjai Trimailovai jie siuntė linkėjimų, rašė žinučių. Kaip ir tą mėnesį vienas kitam, kai ruošėsi susitikti. 1973 metų pavasarį Akmenės vidurinę mokyklą baigė 48 abiturientai: 20 vaikinų ir 28 merginos. Beveik pusė jų buvo šakniniai akmeniškiai, t.y. 20 nuo pirmos klasės, antrątiek iš kitų aštuonmečių ar pradinių (jau užgesusių per pirmąjį tinklo optimizavimą, bet žmogaus atminty šviečiančių iš laiko tolumų) atėję mokytis į Akmenę. Devyniiš Sablauskių aštuonmetės – Nijolė  Černiauskaitė, Stanislovas Doveika, Rimantas Mokasejevas, Zita Paulauskaitė, Lonija Švagerytė, Silvija Triaušytė, Viktoras Butnorius, keturios iš Agluonų  aštuonmetės – Ereida  Cholodnikova, Emilija Lileikytė (Petrauskienė, viena iš susitikimo organizatorių), Adelija Skiparytė, Vida Šukytė, keturi iš Dabikinės aštuonmetės – Pranas  Žukauskas, Vanda Macova, Irena Sarapinaitė, Lionia Simonavičiūtė, iš Klišių pradinės atėjo mokytis Kazimieras Nacys, iš Tirkšlių – Dzidra  Ondrup, iš Vegerių pradinės – Albina Norvaišaitė, iš Šiaudinės pradinės Albina Norvaišaitė, iš Gailaičių pradinės – Aldona  Riškutė, net iš Tryškių vidurinės – Irena  ir Vytautas Gelžiniai, iš Jučių aštuonmetės –Virginija  Altmanaitė, Antanina Končiūtė, iš Klykolių aštuonmetės mokyklos – Julija  Jasiulytė, iš Mažeikių vidurinės mokyklos-interneto – Vilgelmina Pulinskaitė. Iš Plinkšių ž. ū. – Albertas  Butnorius.

Apėjome mokyklą, prisėdome pasitikrinti pagal sąrašą vietos nepakeitusiame Mokytojų kambary, ir čia atsakinėjo jų mokytojos: matematikė Spodra Bogavičienė, rusistė Vaclava Mišeikienė, kūno kultūros mokytoja Regina Gudes, germanistė Angelė Liubinavičiūtė. Atsakinėjo apsakinėjo – vieni vaizdai iš atminties išbukę, kiti – mokinių iš naujo atveriami.

Iš archyvo paimtuose žurnaluose geriausi įvertinimai Vidmanto Stanio, kuris dabar žinomas profesorius, habil. dr. MA ekspertas,  Lietuvos mokslų premijos laureatas 1998 m. Mokslo kryptis nuo stiklinio avilio, kai dar mokykloje stebėjo bičių gyvenimą, sodo augalų biotechnologija, genetika, selekcija. Mums dėl to malonus pasididžiavimas ir vienas iš švelnių prisiminimų apie taurią draugystę su mokytojomis Rušinaitėmis. Pasakojo jau po sesers iš lėto akdama Augustina, kad kvietė jis, mylimas mokinys, praleisti saulėlydžio metų savo namuose. Prieš susitikimą profesorius taip pat pradėjo nuo Rušinaičių kambario Krašto muziejuje: ,,Varčiau atidžiai sumetrikuotus albumus ir buvo gera nuo minties, kad Joms rūpėjo buvę mokiniai.“

Dalyvių būry ir ilgametis Papilės seniūnas Antanas Vaičius, išdrįsau paklausti, kodėl atestate tik patenkinamo elgesio įvertinimas, jei ne tik papilėniškių atminty buvo ir liks pavyzdingo elgesio seniūnas, vienintelis nuosekliai dirbęs po visų rinkimų, dar svarbiau, kad ne be jo iniciatyvos solidi Papilės monografija ir kitos knygos išleistos. Tai rimto ir gražaus darbo vaisius. Visas šešias knygas per susitikimą padovanojo savo mokyklai. Jo klasės draugė Nijolė Stonytė-Kasperavičienė yra puiki ir mylima gydytoja, dabar važinėjanti iš Mažeikių į Akmenę. Verslininkas Feliksas Mikštas ne tik kloja plokštes amžinybės miestuose, bet ir užaugino puikius tris sūnus. Beje, žiūri į veidus, o prisimeni Jų vaikus, bent dalis jų tos pačios mokyklos ugdytiniai. Būry ir Viktoras Izenbekas, kurio tėvelio Boriso drugių kolekcija – svarbioji ekspozicijos dalis. Ne vien dėl drugių, bet ir dėl žmogaus polėkio rinkti, meistrauti dėžutes, susirašinėti ir sutilpti nedideliame bute su kolekcija pagal sistemą. Taigi 1973 metų 22-oji laida grįžo aukso dulkėmis ratuota ir vėl įkrovė savo mokyklą gera energija, kad dabartinė bendruomenė pasitikėtų savimi išbandomi nesibaigiančių reformų.

Vietoj parašo tebus jų vardai iš abėcėlinio sąrašo su pliusu, kad sveikinosi ir fotografavosi po Ąžuolu, kad su rūpesčiu ir atida patarė atlaisvinti šaknis nuo trinkelių: Andrašiūnaitė Irena, Gauryliūtė Stanislava, Gelžinis Vytautas, Izenbek Viktoras, Michnevičius Gediminas, Mikštas Feliksas, Mokasejevas Rimantas, Ondrup Dzidra, Paulauskaitė Zita, Rusinaitė Angelė, Sketrytė Vida, Stonytė Audronė, Stonytė Nijolė, Šlaustas Vytautas, Švagerytė Lonija, Vaičius Antanas, Cholodnikova Erejida, Jarašiūnas Pranas, Lileikytė Emilija, Rapšas Zigmas, Simonavičiūtė Lionia, Stanys Vidmantas, Vaitkevičiūtė Stefa, Zibolis Vitas. Atlaisvinti, kad laisvai kvėpuotų ir medis, ir žmogus…

Besibaigiančios gegužės vakaras ištįso – ne  vienas apvaikščiojo miestelį, vis stabtelėdami pasisveikinti ar pasikalbėti. O laikrodis mušė, o žydėjo, kvepėjo… Genius loci Akmenė, palydinti, sulaukianti…

                                                     Rita Ringienė

Skip to content