Tvirtieji medžiai ir gėlės, gražūs ir talentingi žmonės auga ir skleidžiasi tyliai. Ir malonu žinoti, kad jų talentas yra geroji žinia apie sunkų, bet iš pašaukimo atliekamą darbą, mokymąsi ir kūrybą. Juolab kad ši veikla susijusi su menu ir meistriškumu.
Tebus šis pasakojimas apie talentingą akordeonininkę Janiną Gečaitę -Ungurę. Dabar ji ugdo jaunuosius talentus Naujosios Vilnios muzikos mokykloje ir sako, kad jai patinka mokytojauti ir kad jau išugdė labai gabią akordeonininkę… Panašiai yra kalbėjęs ir akmeniškis mokytojas Algirdas Gricius apie ją pačią. Tai buvo prieš 20 su viršum metų, kai Janina dar mokėsi Akmenės gimnazijoje ir muzikos mokykloje. Tada jaunųjų akordeonininkų orkestras rengė koncertus, vasaros stovyklas, kurių metu ne tik keliavo, ilsėjosi prie Snaigyno ežero, Kolkoje prie jūros. Nepamirštami praėjusio laiko įspūdžiai iš entuziastingai dirbusio mokytojo idealizmo, džiaugsmo ir pasitikėjimo savo mokiniais. Kartais jo idėjos atrodydavo neįgyvendinamos, bet pildydavosi, nes Algirdas Gricius gebėjo ir įkvėpti mokinius, ir suburti jų tėvelius. Dar vėliau savo gabiuosius mokinius nukreipdavo pas kitą talentų ugdytoją Vaidą Mikalauskienę. Tada jie grodavo dar didesniame būryje, pasirodydavo Mažeikių festivalių scenoje.
Paskui buvo Vilniaus Tallat -Kelpšos konservatorija, studijos Muzikos akademijoje ir dar studijuodama Janina Gečaitė tapo LMTA akordeonistų kvarteto „Magnus quadrum“ nare, o dar po dvejų metų orkestro CONSONA – vienintelio profesionalaus tokio žanro ir sudėties kolektyvo ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse – muzikante. Kai 2017 metais CONSONA šventė 20 metų sukaktį, daugumą šventinių kūrinių taip pat instrumentavo Janina Gečaitė – Ungurė. Jos akordeonas kaip mažieji vargonai gaudė Kotrynos bažnyčioje, Palendrių vienuolyne ir ne viename kitų festivalių. Prieš ketverius metus rašydama apie projektą ,,Kitoks akordeonas: pasaulio akordeono meno paslaptys“, Janina Ungurė ,,Muzikos baruose“ (2017 m. 11-12 nr.) rašė, kad ,,XXI a. akordeonas tampa vis populiaresnis ir laužo tiek požiūrio į save, tiek repertuaro stereotipus“. Ir kaip kitaip, jei siekiama ,,puoselėti ir ugdyti jaunimo akademinio muzikavimo tradicijas, kultūrinio bendravimo poreikį, pristatyti novatorišką akordeono ,,veidą“ ne tik šalies didžiuosiuose miestuose, bet ir regionuose“. Straipsnį gabi menininkė užbaigia mintimi apie poreikį burti jaunuosius virtuozus į vieningą ir kūrybingą bendruomenę. Jos jaunų dienų muzikos mokytojas Algirdas Gricius dar pridėtų apie poreikį atkakliai repetuoti ir groti be pagražinimų, t. y. be fonogramos. Tik gyvai ir be baimės suklysti – tik taip ir grodavo jo ugdyti akordeonininkai.
Kovo 11-osios išvakarėse Janina Gečaitė-Ungurė atsiuntė linkėjimų akmeniškiams ir mokytojui Algirdui Griciui, o šis kiek graudinosi, bet ir vėl Akmenės gimnazijoje, įteikdamas savo iniciatyva įkurto fondo ,,Jaunuomenė“ skatinamąsias stipendijas jau kitiems mokiniams, linkėjo valingai siekti savo svajonių išsipildymo.
Rita Ringienė
Nuotr. 1. Janina Gečaitė-Ungurė;
2. Algirdo Griciaus akordeonininkai Veisiejuose 2004 m. vasarą;
3. Po skatinamųjų stipendijų įteikimo kovo 10 d. Akmenės gimnazijoje su istorijos mokytoja Indre Šiurkiene ir fondo buhaltere Regina Gudes