Per istorijos ir pilietiškumo pamokas nagrinėjame temas apie žmogaus teises, Holokaustą. Tai ypač jautrios temos, kurioms reikia gilesnio žinojimo. Todėl pernai dalyvavau mokymų programoje, kurią paruošė Olga Lengyel institutas (ang. The Olga Lenggyel Institute for Holocaust Studies and Human Rights – TOLI, Niujorkas, JAV) bendradarbiaudamas su Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti
sekretoriatu bei Lietuvos žydų bendruomene. Mokymai suteikė galimybę su auklėtiniais, 7a klasės mokiniais dalyvauti projekte „Jie gyveno tarp mūsų“. Projektas apėmė birželio – gruodžio mėn. laikotarpį, per kurį daug suspėta nuveikti.
Šiuo TOLI instituto finansuojamu projektu buvo gilinamos žinios apie Akmenėje gyvenusius žydus, jų likimą mūsų krašte ir visoje Lietuvoje. Mokiniai ne tik aplankė žydų istoriją menančias vietas Akmenėje, bet ir nuvyko į masinę žudynių vietą Mažeikiuose. Taip pat aiškinosi, kaip Holokaustas vyko visoje Lietuvoje. Apsilankė Kauno IX forte, susipažino su kalinių 1943 m. pabėgimo istorija, dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose: „Holokaustas Lietuvoje“ ir „IX forto gynybinė siena – požemiai“. Taip pat mokiniams buvo organizuojamos kūrybinės dirbtuvės, kuriose septintokai susipažino su žydų tautos simboliais, šventėmis, kultūriniu palikimu. Mokiniai kūrė knygų skirtukus su hebrajų kalba užrašytais miestų pavadinimais, žydiškais simboliais. Akvarelės liejimo technikos mus mokė gimnazijos psichologė R. Mokusienė. Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad mokiniams puikiai pavyko! Aplankė tikras kūrybinis džiaugsmas.
Projektas „Jie gyveno tarp mūsų“ – labai prasmingas. Ypač jautru ir paveiku Holokausto Lietuvoje istorijos mokytis istorinėse vietose. Džiaugiuosi, kad mokiniai turėjo tokią galimybę. Dalyvaudami edukacijose, septintokai kėlė klausimus, ieškojo atsakymų, jautriai išgyveno šį istorijos tarpsnį. Jiems puikiai pavyko kalbėtis šiomis jautriomis ir sudėtingomis temomis. Mokymasis iš praeities per patirtį – veikimas ateičiai.
Nuotraukose: septintokų projekto akimirkos iš Kauno IX forto, Mažeikių masinės genocido vietos, Mažeikių muziejaus, kūrybinių dirbtuvių.
Istorijos mokytoja Indrė Šiurkienė