Svečiuose „Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras“(KOPŽI)

Paskelbta: 2021-10-27

Spalio 26 dieną susipažinti ir išklausyti KOPŽI atstovę – Žanetą Rudienę buvo pakviesti 9 klasių mokiniai. Prie jų prisidėjo ir bendruomenės pareigūnė Aušrinė Šarauskienė.


Pirmiausia auditorija buvo supažindinta su KOPŽI istorija, veikla. Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras teikia pagalbą asmenims, nukentėjusiems Lietuvoje ir už jos ribų nuo seksualinės prievartos ir/ar įvairių prekybos žmonėmis formų: prostitucijos, prievartinio darbo, išnaudojimo nusikalstamoms veikoms, fiktyvių santuokų, elgetavimo.


Su mokiniais buvo diskutuojama, kaip jie mano, su kuo yra susijusi prekyba žmonėmis? Ar jiems ši sąvoka kelia malonius jausmus? Jaunuolių teigimu, prekyba žmonėmis tikrai nesukelia teigiamų emocijų.


Skaidrių pagalba buvo pademonstruotas prekybos žmonėmis mastas visame pasaulyje. Skirtingos spalvos atspindėjo aukų kilmės šalis ir šalis į kurias dažniausiai yra išvežamos prekyba žmonėmis aukos.


Taip pat buvo aptariami rizikos faktoriai – žmonės, kurie dažniausiai tampa aukomis, tai yra vaikai, moterys, protinę negalią turintys asmenys, žemesnį išsilavinimą turintys žmonės. Kaip pagrindiniai būdai įtraukiantys į prekybą žmonėmis buvo išskirti – apgaulė ir pažadai.


Trumpai buvo aptariamas verbavimas, kuris gražius norus gyventi geriau priveda prie įvairiausių išnaudojimų situacijų. Paliesta dar viena labai aktuali tema – darbinis išnaudojimas. KOPŽI atstovė akcentavo jog darbdavys negali pasiimti kito asmens paso, taip pat buvo prašoma atkreipti dėmesį į darbo sutartis, kurias reikia atsakingai perskaityti ir tik tada pasirašyti. Turėjome galimybę paanalizuoti du skirtingus darbo skelbimus ir padiskutuoti, kuris skelbimas yra su apgaule, o kuris patikimas. Išvada tokia, kad būtina atidžiai perskaityti ir kritiškai vertinti darbo skelbimus.


Be viso šito, buvo aptartas ir organų pašalinimas, seksualinis išnaudojimas (išnaudojimas pornografijai, išnaudojimas prostitucijai, pavojai internete), išnaudojimas vagystėms, fiktyvios išnaudojančios santuokos.


Taigi, prekyba žmonėmis, bet kokia forma, vis dar yra labai pelningas nusikalstamo pasaulio „verslas”. Todėl pirmiausia nereikėtų patikėti visiškai nerealiais darbo pasiūlymais, kuriuose būtų siūlomi didžiuliai pinigai. Siūlomos aukso kasyklos užsienyje, labai draugiškas elgesys kelia pasitikėjimą kitu žmogumi, todėl būtina tikrinti informaciją prieš priimant sprendimą ir ką nors pasirašant, nes tai gali lemti tolimesnį žmogaus gyvenimą.

Visą parą veikia programos SOS numeris +370 679 61617.

Socialinė pedagogė – Monika Jakienė

Skip to content