„Akmenės kraštas iš giliau“

Ir netikėk žmogau, senųjų patarimais, kad penktadienis, 13 diena ir dar pilnatis… Geresnės dienos patyriminiam mokymuisi ,,Akmenės kraštas iš giliau“ pagal NVŠ projektą ir nepasirinksi. Rugsėjo 13-14 dienomis Akmenės krašto istoriją, evoliuciją, žemės gelmių išteklius, kraštovaizdį tyrinėjo Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos, Kuršėnų St. Anglickio progimnazijos ir Akmenės gimnazijos mokiniai bei mokytojai. Viso apie 70 mokinių domėjosi gražiu šiaurės Lietuvos kampeliu. Nors diena buvo kaip užsakyta – lietinga – jaunųjų tyrėjų lietus negąsdino.

Patyriminį mokymąsi pradėjome Papilės seniūnijoje esančia Papirtynės atodanga ir vandens malūnu. Tai Juros periodo atodanga, atidengta 2007 m. Čia, vaizdingoje vietoje, prie Papartynės malūno atidengtame Juros smiltainio su gausiomis fosilijomis sklype, kiekvienas nesunkiai gali aptikti suakmenėjusių, prieš 160 milijonų metų gyvenusių, dvigeldžių moliuskų, brachiopodų, amonitų kiaukutų. Vėliau pažintis apie Ventos regioninį parką persikėlė į parko direkciją, esančią Ventos miestelyje. Ventos regioninis parkas – tai saugoma teritorija šiaurės vakarų Lietuvoje. Jo įkūrimo tikslas – saugoti ir puoselėti Ventos paslėnių kraštovaizdį, jo gamtinę ekosistemą bei kultūros paveldo vertybes, jas tvarkyti ir racionaliai naudoti, taip pat sudaryti sąlygas poilsiui ir pažintiniam turizmu. Apie tai ir dar daugiau svečius supažindino to krašto žinovas, reindžeris Andrius Almanis.

Po pietų jaunųjų žygeivių – tyrinėtųjų laukė pažintis su Akmenės krašto muziejumi ir įspūdinga drugelių kolekcija, Kamanų rezervato direkcijos ekspozicijos bei dokumentinio filmo dėka susipažino su viena gražiausių pelkių. ,,„Kamanos yra vienas iš nedaugelio ne tik Lietuvos, bet ir Europoje dar mažai kultūros paliestas gamtos kampelis, išsaugojęs savo prigimties primityvumą“. Taip apie Kamanas rašė Kazys Brundza 1937 metais. Kamanų rezervato gimtadieniu galime vadinti birželio 29 diena, per petrines. Mat 1979 m. birželio 29 d. Akmenės rajone Kamanų botaninio draustinio pagrindu įsteigtas Kamanų valstybinis rezervatas – 3660 ha bendro ploto. Pažintį su Kamanų rezervatu mums dovanojo savo srities žinovai, savo darbo fanatikai Kristina Grigaliūnienė su vyru Vaidotu. Nustojus lietui, ilgokai džiaugiamės gražia šiaurės Lietuvos gamta. Kaip ir dera patyriminiame ugdyme, po vakarienės, edukacija persikėlė į Akmenės gimnazijos aktų salę, kur vyko gerosios patirties sklaida-seminaras ,, Patirtinis ugdymas: baimės, iššūkiai, pasiekimai“. Savo gerąja patirtimi dalinosi ir mokytojai ir mokiniai. Apie patirtinį pradinukų ugdyma dalijosi Akmenės gimnazijos pradinių klasių mokytoja metodininkė Gitana Gricienė, kalbų ir gamtos mokslų integracija dalinosi Jurgita Maironienė ir Gediminas Čapkauskas iš Kauno J.Dobkevičiaus progimnazijos, kitokį patyriminį mokymąsi pristatė Nerijus Medeišis. O kur dar šauniosios mokinės iš Kauno J.Dobkevičiaus progimnazijos Urtė ir Danielė su savo pranešimais gamtosaugos ir kosmoso temomis. Į naktinį dangų buvo galima žiūrėti pro didelį teleskopą, kurį atsivežė kauniečiai. Po pristatymų vainikavo mokytojos R. Ringienės žibintų kelionė per tamsą į šviesą. Taip parodydama rašto ir žodžio svarbą švietime. Rašė mokiniai gandro ir žasies plunksnomis. Nuostabus jausmas…
Vėlai vakare laukė protmūšis ,,Pažink Akmenės kraštą“ .
O šeštadienį visų laukė kelionė Marso kanjonais Šaltiškių molio karjere. Įspūdžiai neišdildomi… Gniaužė kvapą ir nuo gido pasakojimų ir nuo vaizdo. Gal kas žinote kas bendro tarp Šaltiškių molio karjero, šalpusnių ir šaltalankių?

🙂 Ne tik grožėjomės vaizdu, bet vėl kasinėjome ir ieškojome laumės piršto. Edukacijas baigiame ten kur ir pradėjome, Papilėje nuo Jurakalnio pasigrožėję Ventos vingiais ir aplankę S. Daukanto kapą.
Dvi dienos pilnos įspūdžių, naujų potyrių ir pažinimo. Tariu Ačiū savo mokiniams, kurie buvo su manimi. Jūs buvote mano akys, ausys, rankos, kojos.

Biologijos mokytoja metodininkė Laima Zdanavičienė

Facebook komentarai