Brandos darbas, egzaminai ir Paskutinis skambutis

Šią savaitę gimnazijose skamba Paskutinis skambutis, nors egzaminai su nuo seno esminiu epitetu –brandos – prasidėjo anksčiau ir tęsis iki birželio 20 dieną įvyksiančio geografijos egzamino.
Šiais mokslo metais pirmą kartą abiturientai galėjo rašyti ir apsiginti Brandos darbą. Akmenėje iš chemijos mokomojo dalyko vienintelė rajone brandos darbą „Natūralaus analgetiko išskyrimas iš vaistinių augalų“ parašė Milda Grigaliūnaitė. Mokinės darbo vadovė buvo biologijos-chemijos mokytoja Laima Zdanavičienė, o konsultantė – žolininkė Jadvyga Balvočiūtė. Susikaupusi mokinė ir patyrusios konsultantės, be abejonės, ir tėvų visapusiški patarimai kaip neišardomas tandemas davė puikių rezultatų – Mildos darbas įvertintas 46 balais iš 50, dar džiugiau, kad įvertinimą NEC sudaryta komisija kilstelėjo dar 3 balais. Tą džiugią žinią ir mokinė, ir mokytoja sužinojo balandžio 3 dieną. Įsivaizduoju, kaip ramu ir gera su tuo žinojimu vaikščioti per patį žydėjimą, ypatingos vasaros priartėjimą.  Jei klaustų, kaip tokių rezultatų pasiekti, atsakytų, jog reikia ramiai ir nuosekliai dirbti gal net ne vienerius metus.
Dar 2016 metais pagal ES fondų suteikta galimybę Milda kartu su kitais 5 Akmenės gimnazijos mokiniais Lietuvos  moksleivių neformaliajame centre atliko paracetamolio sudėties tyrimą, kuris vėliau peraugo į brandos darbą. Kaip tyrimo objektus buvo pasirinkta pelkinė vingiorykštė ir trapusis gluosnis. Mokinė mokyklos sąlygomis sintetino aspiriną, vėliau atliko atpažinimo reakcijas su geležies (III) chloridu, paskui iš gamtinių medžiagų išskyrė natūralų aspiriną. Jį atpažino vėl tuo pačiu reagentu geležies (III) chloridu bei chromotografijos būdu. Norint gauti patikimų duomenų, reikėjo atliki 5 bandymų pakartojimus, t. y. kiekvienam skirti po dieną. Tam, kad tyrimui niekas netrukdytų, dirbta savaitgaliais ir per atostogas. KELTO sistemoje darbas tikrintas ir dėl galimo plagiato – leidžiama iki 20 procentų atitikimų. Jų Mildos Grigaliūnaitės brandos darbe tik 3 procentai, ir tai buvo žolininkės J. Balvočiūtės komentaras, pasakyčiau, kaip be patyrusios konsultantės citatos.
Tegu šis pasiekimas dar labiau motyvuoja pasitikėti tyliu ir atkakliu darbu, kurio rezultatai stiprina ir kasdienybę, ir šventę. Šiandien Mildos, jos klasės draugų, mokytojų ir tėvų.

Rita Ringienė

Facebook komentarai