Valia keisti – galia kurti

Aleksandro Stulginskio universitetas šeštą kartą organizuoja nacionalinį konkursą „Mano pasaulis – darniai Lietuvai“. Žemaitijos gimnazijų etapas lapkričio 16 d. įvyko Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijoje. Pirmoje  konkurso atrankoje dalyvavo aštuonios komandos. Nuvažiavo ir būrelis akmeniškių į Žemaitėjes širdį, kaip perskaitėme žemaitiškai miesto pradžioje.

Renginį moderavo universiteto dėstytojai Algirdas Gavenauskas ir Andželika Dautarienė. Ekrane mirgėjo klausimai, kuriuos balsu rinkosi gimnazistai nuo lengviausio iki sunkiausio apie Lietuvos gamtą, regionus, papročius, tautinį kostiumą. Atrodytų, kas bendro tarp bičių ir Lietuvos Statuto. Tada prisimeni, kad medus Lietuvoje ir pinigus atstojo, vaško akmenimis mokėjo teismo mokesčius, o amatininkų cechai taip atsiskaitydavo ir bažnyčiai. Lietuvos įstatymai griežtai gynė bitininkystę. Būtent  bitininkų paprotinės teisės įrašytos į 1529 m. Lietuvos Statutą ir vėlesnes jo laidas. Arba, kokią dieną švenčiama Vaižganto šventė. Nesunku bus atsakyti, jei žinosi, kas yra Ilgės, kas linų globėjas. Jonas Lasickis rašęs, kad trečią dieną po Ilgių būdavę dėkojama Vaižgantui. Vadinasi,  lapkričio penktąją.

Akmeniškių komanda, kurią sudarė abiturientai Karolis Krikštaponis, Rimantė Vaitkevičiūtė, Jorūnė Jazdauskaitė, vienuoliktokės Milda Grigaliūnaitė, Kotryna Ratkevičiūtė ir ne mažesnis sirgalių būrys tik per plauką nepateko į pusfinalį ir liko ketvirti. Grįždami juokavome, kad sušlapome kojas Mingėje, neatpažinę unikalaus pamario kaimo, kurio gatvę atstoja upė. Ir tegu, nes pavasarį būtinai reikės ten nuvažiuoti, plaukti ir stebėtis, kiek dar daug ko nesam pamatę keliaudami po savo gražią Lietuvą. Bet yra laiko, yra ir įpareigojimas dailiai įrašytas padėkos raštuose: ,,Valia keisti. Galia kurti.“ Tegu pildosi, nes ir kitąmet entuziastingoji chemijos mokytoja Laima Zdanavičienė į septintąjį konkursą iš naujo užregistruos.

Mokytoja Rita Ringienė

varniuose-4varniuose2

varniuose3

 

Facebook komentarai